LEASING PANELI FOTOWOLTAICZNYCH

Leasing na fotowoltaikę – czy opłaca się firmom? 

Jeśli inwestor nie chce przeznaczać dużych środków finansowych na instalację PV, ma również możliwość leasingu paneli fotowoltaicznych. W ciągu ostatnich kilku lat wszystkie największe banki wprowadziły tego typu usługę do swojej oferty.

Wiele instytucji przeprowadzi kalkulację wstępną oraz dopasuje zarówno ratę, jak i umowę pod możliwości każdego prosumenta. Z odpowiednio przygotowaną ofertą, miesięczna opłata za użytkowanie paneli będzie niższa od oszczędności, jakie płyną z pracy instalacji.

Obecnie istnieją trzy możliwości leasingowania modułów PV:

  • Leasing operacyjny oparty na podobnych zasadach, jak w przypadku świadczenia takich usług przez dealerów samochodowych. Cechuje się on niskim wkładem początkowym, a przedmiot umowy (w tym wypadku panele) są własnością instytucji finansowej do momentu spłacenia ostatniej raty. Po tym czasie sprzęt zostaje wykupiony przez leasingobiorcę.
  • Wykup nie jest konieczny w przypadku leasingu finansowego. W tej sytuacji wpłata początkowa jest wyższa, ale inwestor zostaje właścicielem urządzeń od razu po wygaśnięciu umowy.
  • W ofercie firm można znaleźć również pożyczkę leasingową, której zasady działania przypominają zwykły kredyt bankowy z tą różnicą, że pożyczkodawcą nie jest instytucja finansowa, ale firma leasingowa. Z tego powodu warunki uzyskania kredytu są zazwyczaj prostsze.

Fotowoltaika dla firm – jak wygląda rozliczenie? 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami systemu rozliczeń dla prosumentów. Obecnie nadwyżki wyprodukowanej energii są przesyłane do sieci elektroenergetycznej, która jest tam przechowywana przez 12 miesięcy. Inwestor może ją odebrać, kiedy produkcja z paneli PV jest niższa i nie zaspokaja bieżących potrzeb. Jedynym kosztem, który ponosi właściciel paneli PV jest utrata części przesłanej energii. W przypadku instalacji o mocy do 10 kW jest to 20%. Posiadacze większych elektrowni słonecznych muszą liczyć się ze stratą 30% produkcji.

Ten system przestanie jednak istnieć w najbliższych miesiącach. Według założeń rządu nadprodukcja ma być sprzedawana do sieci po cenach ustalonych przez URE. Do życia mają zostać powołani również agregatorzy, którzy będą skupować energię wyprodukowaną przez instalacje PV i odsprzedawać ją innym odbiorcom energii elektrycznej po cenach korzystniejszych od aktualnych cen rynkowych. Prace nad nowym systemem wciąż trwają.

Dofinansowanie na fotowoltaikę a leasing paneli fotowoltaicznych.

Skorzystanie z rządowego lub regionalnego programu oznacza zwrot części poniesionych kosztów lub kredyt na bardzo korzystnych warunkach. W takiej sytuacji inwestor jest właścicielem swojej instalacji od samego początku.

Inaczej jest w przypadku leasingu, ponieważ tutaj prawnie panele należą do leasingodawcy do momentu spłacenia ostatniej raty. Takie rozwiązanie pozwala jednak m.in. na posiadanie mniejszego kapitału w momencie decyzji o montażu fotowoltaiki w swojej firmie, ponieważ opłata wstępna jest znacząco niższa od wartości całej elektrowni.

Niezależnie od decyzji i wyboru sposobu finansowania, inwestycja w pozyskiwanie energii ze słońca jest korzystna dla firmy, ponieważ pozwala na obniżenie rachunków za prąd, co w obliczu podwyżek cen jest doskonałym posunięciem.